جلسه سیاست‌گذاری هنری ستاد معرفتی و علمی اربعینی برگزار شد

جلسه سیاست‌گذاری هنری ستاد معرفتی و علمی اربعینی برگزار شد

جلسه سیاست‌گذاری هنری ستاد معرفتی و علمی اربعینی در تاریخ ۱۹ شهریور ماه ۱۳۹۷ در همایش از غدیر تا اربعین برگزار شد. در این جلسه سیاست‌های کلی مربوط به کنگره بین المللی عهد مع الحسین(ع) و برنامه‌های اربعینی با رویکرد هنری و برای هنرمندان با نظرات مسئولین بخش‌های مختلف ستاد تدوین شد.

فضای هنر برای همگامی با اربعین نیازمند شناخت دقیق آن است 

در ابتدای این جلسه آقای اصفهانیان، دبیر علمی همایش به تبیین جایگاه و اهداف جلسه پرداختند. ایشان گفت: بر اساس نگاه معرفتی که داریم دنبال کشف مسیر بودیم و خود را برنامه‌ریز ماجرای اربعین نمی‌دانستیم بلکه به عنوان کشف کننده برنامه خدا در این ماجرا به نیت همراهی با آن وارد شدیم. در ماجرای انقلاب دچار مشکل شدیم خودمان را برنامه‌ریز دانستیم تا کشف‌کننده برنامه خدا، این به ما آسیب جدی وارد کرد. ما باید آن گونه که عالمان آگاه به جریان انقلاب و اربعین یعنی امام(ره) و مقام معظم رهبری می پردازند به این ماجرا بپردازیم.

ایشان با تأکید بر لزوم شناخت اربعین گفت ما ابتدا باید خود ماجرای اربعین را به خوبی و عمیق می‌شناختیم و به جای مباحث آسیب‌شناسانه، مسیر ایجابی صحیح شکل بگیرد. با این رفتار از  آسیب اصلی یعنی نگاه سطحی به اربعین بدون راهبردنگاری برحذر خواهیم بود.

اصفهانیان در ادامه غیر حاکمیتی بودن، منحصر به باورمندان انقلاب نبودن، محور قرار دادن امام حسین(ع)، بین المللی بودن، پرداختن به فهم علمی عمیق ماجرا را به عنوان  ویژگی های ستاد معرفی کردند.

ایشان در ادامه اذعان داشتند باید در این فضا دقیق باشیم، در فضای هنر هم باید دقیق بشناسیم و دقیق گام‌ها را برداریم. سطحی نگری نکنیم. هنر اربعینی باید هم مانند خود اربعین متعالی باشد نه سطحی‌نگرانه. اربعین شعارهای حسینی را به شعور تبدیل می کند، و ما را وارد زیستن حسینی می کند. آثار هنری اربعینی باید حتی برای افراد سطح بالا و چند وجهی نیز آورده داشته باشد و بتواند زوایای دید جدید را مطرح کند.

ایشان فعالیت های هنری ستاد را به شرح زیرگزارش دادند:

  1. حوزه شعر اربعینی: حدود ۲۰ شاعر اربعینی داریم که سروده های آنها خیلی متفاوت از شعر حسینی رایج است.
  2. حوزه نقاشی روی بوم: اساتید در این زمینه در کمیسیون هایی نظریه پردازی کرده اند و هم کار میدانی داشته اند و هم افرادی داشتیم که به صورت نقطه ای تولید داشته اند.
  3. حوزه سوم که در معماری و رسانه باشد. مباحث نظری داشتیم.

و ادامه دادند می‌خواهیم مدلسازی و ترازسازی شود و بعد توسط مجموعه‌های توانا آثار متناسب ساخته شود. برای این کار باید از مجموعه‌های حول خودمان که جریان اربعین را جریانی الهی و مقصد آن را جامعه حول امام می‌داند فراخوان بدهیم. فراخوان هنری در میان مجموعه هنری همراه می‌تواند یکی از پیشنهاداتی باشد.

در ادامه هر یک از مسئولین بخش های مختلف ستاد به شرح زیر وارد بحث شدند:

آقای سرگل زهی، از مرکز آموزش عالی فردوس: ایشان روشی را برای تعامل با هنرمندان به شرح زیر پیشنهاد دادند

ابتدا مجموعه ای از مفاهیم با موضوع خاص و توضیح مشخصی مطرح شود و در اختیار هنرمندان قرار داده شود، سپس فرصت پرسش و پاسخ نظر گرفته شود تا به طور کامل مفاهیم منتقل شود. در گام بعدی از اساتید حوزه های مختلف فراخوان شود تا بر اساس این پیشنهادات مشخص طرح های خود را ارائه دهند.

ظرفیت پیشتازی بسیج اساتید در حرکت علمی و هنری اربعین

آقای دکتر جلیلی، رئیس مرکز آموزش عالی فردوس بر روی نوآوری تأکید داشتند و خواستار استفاده از پتانسیل دانشگاه های کشور مخصوصا بسیج اساتید و دانشجویان شدند و افزودند ستاد علمی و فرهنگی می‌تواند کمک های خوبی داشته باشد و تأمین خوراک کند.

آقای مجید کریمیان رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی خراسان جنوبی با تأکید بر مخاطب شناسی در کار هنری، مخاطب ایرانی را تأثیرپذیرتر دانست. ایشان ادامه دادند باید به  دشمن شناسی و تاکتیک های دشمنی آن توجه کرد.

ایشان در پایان پیشنهاداتی ارائه کردند از جمله پیگیری و ایجاد سینمای اربعین برای تبیین گام های وعده های الهی، پیوند با مراکز خارجی از جمله رسالات لبنان، رفع اختلافات با استفاده از ابزار هنر، برگزاری اردوی هنرمندان در اربعین، سازمان بسیج اساتید پیشتاز باشد.

لزوم ورود هنرمندان در فضای اربعین به عنوان برنامه خدا

آقای کوچک زاده رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی یزد گفت: احساس به این است که انقلاب اسلامی و اربعین از یک جنس هستند، اما گستره اربعین گستره بزرگ تری است باید بین المللی فکر کنیم. پایه کار را باید بر ادبیات بگذاریم، هنرمند خیلی بهتر می تواند با ادبیات موضوع را فهم کند و همراه شود.

بدانیم انتقال مفاهیمی که در کنگره ها گرد آمده است و حالا محور حرکت ماست به هنرمندان زمان می برد، بگذاریم این زمان بگذرد و توقع محصول فوری و سفارشی نداشته باشیم.

آقای مسعود قندی از اعضای ستاد فرهنگی آیات نور بر جدا شدن از فضای فکری جامعه در مورد اربعین و ورود در فضای اربعین به عنوان برنامه خدا تأکید کردند و ادامه دادند با این دیدگاه حالا در کجای برنامه خدا هستیم.

ایشان در ادامه بر پرهیز از نگاه سیاسی و اقتصادی، بردن هنرمندان به فضای اربعین، پاکسازی خودمان از موضوعات مختلف از جمله تعلقات دنیا تأکید کردند و افزودند ما باید برای  هنرمند مفهوم را تبیین کنیم، خود هنرمند خلق می کند، نباید به دنبال سفارش کار برویم.

آقای اصفهانیان، دبیر علمی همایش گفت: اگر الهی بودن جریان اربعین را در نظر بگیریم بر صراط صحیح خواهیم بود. الهی دانستن اربعین بسیار مهم است و ما در کنگره های ابتدایی به آن و معارضه های آن پرداختیم. سپس به مقصدشناسی پرداختیم، مبدا و مقصد الهی و چگونگی حرکت موضوعاتی بود که ما به صورت علمی به آنها پرداختیم و پای آنها ایستاده ایم.

ایشان به جریان مداوم گفتگو بین ستاد علمی و ستاد هنری تأکید کردند و افزودند الان در جامعه فاصله عمل با آنچه صحیح است بسیار زیاد است، تا زمان انتقال کامل مفاهیم ما نیاز به گفتگو داریم.

از  هنرمندان سایر ادیان استفاده شود

آقای حقانی پیشنهاد کردند:

  1. از هنرمندان سایر ادیان استفاده شود.
  2. هنرمندان داخلی بدون توجه به نسبت آنها با حاکمیت استفاده شوند.
  3. از ظرفیت بسیج و گروه های مردمی و مساجد استفاده شود.
  4. فاصله با نهادهای حاکمیتی را حفظ شود.

آقای بی باک از فعالان هنری خراسان جنوبی با بیان و تأکید بر روی توانمندی حوزه گرافیک، آن را هنری چند جانبه دانستند و بر لزوم استفاده از توانایی های هنر گرافیک تأکید کردند.