تبیین رویکرد و ارتباط علم و هنر در کنگره های مؤسسه اصحاب الحسین(ع)

تبیین رویکرد و ارتباط علم و هنر در کنگره های مؤسسه اصحاب الحسین(ع)

حجت الاسلام والمسلمین سعید اصفهانیان در اختتامیه همایش از غدیر تا اربعین در سالن همایش‌های مؤسسه آموزش عالی هنر فردوس گفت نقشه راهی که قرآن در سوره صف مطرح می‌کند حاکی از غلبه دین حق بر سایر ادیان و مکاتب است چنان که می فرماید ﴿ هُوَ الَّذی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدى‏ وَ دینِ الْحَقِّ لِیُظْهِرَهُ عَلَى الدِّینِ کُلِّهِ ﴾. باید گفت جریان‌های الهی مانند انقلاب اسلامی و اربعین در حال تحقق این ماجرا در جامعه بشری هستند تحقق کامل ﴿ لِیُظْهِرَهُ عَلَى الدِّینِ کُلِّهِ ﴾ مربوط به مهدویت است. اما این جریان‌ها با دو ابزار؛ اولا بِالْهُدى‏ و در ثانی وَ دینِ الْحَقِّ، جامعه بشری را از سرزمین رسالت به غایت مهدویت می‌رسانند.

وی افزود هدایت کار اهل بیت(علیهم السلام) است اما یک نکته مهم وجود دارد، خداوند حتی با رسول(ص) در قصص۵۶ اتمام حجت می‌کند ﴿ إِنَّکَ لا تَهْدی مَنْ أَحْبَبْتَ وَ لکِنَّ اللَّهَ یَهْدی مَنْ یَشاءُ ﴾ تا همه بشر بداند احدی در تعریف هدایت نقش پذیر نیست و اگر پیامبر کاری در این مسیر انجام می دهد به خاطر اتصال به جریان نور است و ایشان نقش مستقل ندارد، بدین ترتیب باید گفت خداوند سامان دهنده جریان‌های هدایتی است و اهل بیت(علیهم السلام) وسیله‌ای هستند از جانب خداوند.

ایشان افزود اما جریان‌های هدایتی چگونه برای ما ملموس می‌شود؟ خداوند می‌فرماید ای پیامبر ﴿ لَوْ أَنْفَقْتَ ما فِی الْأَرْضِ جَمیعاً ما أَلَّفْتَ بَیْنَ قُلُوبِهِمْ ﴾ هدایت بر قلب می‌نشیند در نقطه نشستن هدایت بر قلب هم پیامبر دخیل نیست! باز پیامبر نقش مستقل ندارد. تمام آمدن رسالت به مهدویت با هدایت است و مکانیسیم این هدایت تأثیر قلوب، تحول قلوب، تهذیب، تألیف و تجمیع قلوب است. فاعل این مسیر از رسالت تا مهدویت خداست پس ما چه کاره‌ایم؟ باید دست و بازوی خداوند در این مسیر باشیم، در این عرصه خداوند حتی نقش استقلالی را  حاضر نیست به رسولش بدهد، «من» در این مسیر نقشی ندارد و به نتیجه نمی‌رسد، اینجا باید اتصال داشت  به جای استقلال.

مدیر مؤسسه اصحاب الحسین(ع) افزود: با همین رویکرد ما در کنگره‌های بین‌المللی خود بر فضای دانشی با هدف کشف برنامه خدا و  اتصال به آن  تمرکز کردیم. باید بدانیم نتیجه استقلال داشتن برنامه ریزی خودمان است و نتیجه اتصال کشف هدایت و گام‌های آن و در ادامه همراهی با هدایت در این مسیر است. ما می خواهیم جریان هدایت را خالصانه فهم کنیم و با مدلی معرفت زا در اختیار هنرمند قرار دهیم تا هنرمند  آن را صیقل دهد و در اختیار پژوهشگر و جامعه قرار دهد. پژوهشگر با مشاهده آن اثر هنری زوایا مغفول مانده را بفهمد و اصلاح کند و مردم از طریق هنر با برنامه خدا همراه شوند.

لازم به ذکر است در همایش سه روزه از غدیر تا اربعین با همکاری تنگاتنگ مؤسسه اصحاب الحسین(ع) و مؤسسه آموزش عالی فردوس مشهد این الگو اجرایی شد و به تولید طرح اولیه ۱۳ محصول هنری معرفتی انجامید که قرار است دو محصول آن در اربعین امسال اجرایی شود. علاوه بر این الگوی پیوند معرفت و هنر با سایر مجموعه‌های هنری نیز قابل اجرایی شدن است.