زائران اربعینی مدافعان فرهنگی در مقابل فتنه رسانه ای دشمن

زائران اربعینی مدافعان فرهنگی در مقابل فتنه رسانه ای دشمن

حجت الاسلام و المسلمین شیخ مازن کربلایی در همایش ملی از غدیر تا اربعین، انقلاب اسلامی را مؤثر در جریان اربعینی دانست و افزود: ماجرای اربعین مانند درختی است  که بذر آن در زمان سیدالشهداء(ع) کاشته شده و طی مراحلی سه گانه رشد کرده تا به جریان اربعینی تبدیل شده است.

ایشان در ادامه به توضیح مراحل سه گانه رشد جریان اربعینی پرداخت و افزود: مرحله اول مربوط به همان زمان سیدالشهداء(ع) و بذرافشانی این رویداد عظیم توسط ایشان و آبیاری آن توسط شهدای کربلا و حضرت زینب(س) است.

استاد حوزه علمیه نجف مرحله دوم اربعین را ریشه دواندن آن بعد از ماجرای کربلا  تا ۴۰ سال قبل یعنی زمان وقوع انقلاب اسلامی دانستند و افزودند در مرحله سوم که باید با عنوان انفجار جمعیت نام برد، اربعین به درختی تنومند که ریشه هایی در زمین و شاخه های بسیاری در آسمان و از جنس آسمان دارد، تبدیل شده است.

‏ ایشان تأکید کردند: رشد درخت اربعینی با انقلاب اسلامی تقویت شد و در مرحله انفجار جمعیت قرار گرفت، باید گفت که این مرحله از رشد نتیجه انقلاب اسلامی ایران و تفکرات متفکرانی مانند امام خمینی(ره) و شهید صدر است.

عضو اتحادیه اربعین عراق مرحله سوم اربعین را به سه قسمت تقسیم کرد و افزود از سقوط طاغی(صدام) تا داعش که ما شاهد رشد جمعیت زائران تا مرز ۲۷۰۰۰۰۰۰  بودیم، شاخص قسمت اول رشد کمی زائران بود. در مرحله دوم که از ورود داعش به موصل شروع می شود ظرفیت زائر در قالب حشد الشعبی و دیگر گروه های جهادی به مدافع حرم و رزمنده تبدیل شدند، یعنی یک تغییر کیفی از زائر به رزمنده رخ داد. اما در قطعه جدید جریان اربعینی که اکنون در آن زندگی می کنیم باید زائران به مدافعان فرهنگی تغییر کیفیت دهند و این خیلی مهم‌تر از دو مرحله قبلی است. ما الان با تفکر داعش آمریکایی و اروپایی که با فتنه رسانه ای به میدان جنگ آمده اند مواجهیم، راه مقابله آن است که زائر اربعینی مدافعان فرهنگی شوند تا بتوانند در مقابل حرکت فرهنگی دشمن دفاع کنند.

محقق عراقی با مقایسه انقلاب اسلامی و اربعین در ایجاد جامعه اسلامی افزود: به فرموده رهبر انقلاب، انقلاب اسلامی هنوز به دولت اسلامی و جامعه اسلامی نینجامیده است اما جریان اربعین، در زمان اربعین موفق به ایجاد جامعه اسلامی چندملیتی شده است و این موضوعی عظیم است. باید گفت در عراق و با ظرفیت نور حسینی و اربعینی از صفر به جامعه اسلامی رسیدیم آن هم در عرض کمتر از ۴ سال.

لازم به ذکر است سومین همایش ملی از غدیر تا اربعین به مدت سه روز در مشهد مقدس با «موضوع آثار الهی و تربیت جریان اربعین» از سوی مؤسسه اصحاب الحسین(ع) با همکاری مؤسسه آموزش عالی فردوس برگزار می شود.