آیت الله فاضل لنکرانی: فعالیت های مؤسسه اصحاب الحسین(ع) ماندگار و اساسی است

آیت الله فاضل لنکرانی: فعالیت های مؤسسه اصحاب الحسین(ع) ماندگار و اساسی است

به گزارش خبرنگار سایت اصحاب الحسین(ع) حضرت آیت الله محمدجوادفاضل لنکرانی در دیدار با مسئولین مؤسسه اصحاب الحسین(ع) ضمن قدردانی از فعالیت های این مؤسسه بر لزوم ورود حوزه علمیه  و فضلای حوزه در جهت تبیین جایگاه و معارف اربعین متناسب با نیازهای جوانان و در جهت تحکیم پیوند بین زائران و امام(ع) تأکید کردند.

حضرت آیت الله فاضل لنکرانی ضمن تأکید بر حیله دشمن برای ضربه زدن به تشیع و انقلاب اسلامی به تببین جایگاه زیارت اربعین پرداختند و فرمودند: علت اینکه شارع هر قدم زائر در زیارت امام حسین(ع) را چندین حج و عمره مطرح کرده است فقط تکریم امام حسین(ع) نیست بلکه بیان این است که اصلا مجموعه زندگی انسان باید در راه و مسیر امام حسین(ع) باشد. بنابراین  امام حسین(ع) و اربعین امام حسین(ع) باید در تمام ابعاد زندگی انسان بروز و ظهور پیدا کند.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار در ادامه ضمن تشکر از فعالیت های علمی و فرهنگی مؤسسه اصحاب الحسین(ع) افزودند: فعالیت های مؤسسه اصحاب الحسین(ع) یک کار ماندگار و اساسی است هم برای انقلاب اسلامی ما که ودیعه و امانت بزرگ الهی است، هم برای حوزه علمیه و هم برای شیعه.

این مدرس دروس عالی حوزه خواهان ورود حوزه علمیه در بعد علمی و فکری ماجرا اربعین شدند و  اظهار داشتند: قطعا در متون دینی ما، قرآن و روایات نکات علمی ویژه ای وجود دارد که هنوز بروز و ظهور پیدا نکرده است و باید در اثر همایش ها و فعالیت های علمی کشف شود. باید حوزه و فضلای حوزه در این مسیر وارد شوند و ابعاد علمی و معرفتی پدیده اربعین را کشف و ارائه کنند.

آیت الله فاضل لنکرانی در ادامه خواهان کشف و تبیین ارتباط اربعین با موضوع مهدویت شدند و نسبت به معرفی اربعین به عنوان علامت ظهور ابراز نگرانی کردند و مطرح فرمودند: اینکه می گویند اربعین از علانم ظهور است کلام علمی و دقیقی نیست. اگر به نسل امروز گفتیم اربعین از علائم ظهور است چند سال دیگر از ما مطالبه می کند. درست این است که بگوییم اربعین زمینه ساز است مثل انقلاب ما که زمینه ساز ظهور است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه خواستار استفاده از ظرفیت اربعین برای معرفی امامت و ائمه و تقویت ارتباط زائران با امام(ع) شدند و بیان کردند: اگر بین زائر اربعین و امام پیوند قوی ایجاد کنیم بهتر است یا بگوییم اربعین علامت ظهور است؟ اگر این پیوند ایجاد شود آن وقت در تمام رفتار و سکنات زائران اثر خواهد گذاشت. اگر زائر فردی سیاسی باشد آن وقت تمام برنامه هایش را با رضایت امام زمان تنظیم می کند دیگر به خودش اجازه نمی دهد یک برنامه لاابالی را در کشور اجرا کند.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار در پایان ضمن اعلام آمادگی مرکز فقهی ائمه اطهار برای مشارکت در کارهای فکری و محتوایی اربعین، مجددا بر ورود فضلای حوزه در کار علمی و قرآنی در ماجرای اربعین تأکید کردند و افزودند: امیدواریم که هم حوزه و هم متفکرین و بزرگان و مراجع حوزه با فکر جدید و اندیشه نو وارد میدان شوند و از درون دین خودمان یک نکات جدیدی را استخراج کنیم و به نسل جوان ارائه دهیم. ما هم به سهم خود آمادگی داریم.

در ابتدای این دیدار آقای حجه الاسلام اصفهانیان گزارشی از فعالیت های چهار سال اخیر  مؤسسه مطالعات راهبردی و فرهنگی اصحاب الحسین(ع) در برگزاری کنگره های علمی و بین المللی مرتبط با اربعین ارائه دادند. ایشان اربعین را به عنوان بزرگترین فضایی که امکان جریان سازی فرهنگی می دهد معرفی کردند و خواهان ورود جدی حوزه های علمیه در مباحث علمی و معرفتی اربعین مبتنی بر قرآن شدند.