تصویر جریان اربعین؛ سیال، قدرتمند و به سمت آینده است

تصویر جریان اربعین؛ سیال، قدرتمند و به سمت آینده است

دبیر کنگره بین المللی عهد مع الحسین(ع) در کارگروه هنرهای تجسمی با عنوان ترسیم مقصد در جریان اربعینی که در دانشگاه نجف برگزار شد با بیان اینکه اربعین جریان سیال، قدرتمند و پیش‌برنده‌ای است که حرکت دارد و سکون ندارد گفت: تصویر جریان اربعین؛ سیال، قدرتمند و به سمت آینده است.
حجت‌الاسلام سعید اصفهانیان در مقدمه کلام خود گفت: وقتی دل‌هایمان با هم و دست‌هایمان در دست‌های یکدیگر باشد اطرافمان آباد می‌شود. سال‌هاست از این فضا فاصله گرفته‌ایم و اربعین دوباره دارد نه‌تنها قلب‌های ما ایرانیان را، بلکه در گستره وسیعی قلب‌های ملل مختلف را به هم پیوند می‌دهد و از زاویه دیگر ادیان مختلف را. این اتفاق بسیار مبارکی است.
وی با اشاره به اینکه مجموعه‌ قدرتمندی که می‌تواند در جامعه فرهنگ‌سازی کند، هنر است ادامه داد: اگر دست متفکرین و هنرمندان در دستان همدیگر باشد فضای جامعه متعالی می‌شود. همانطور که غرب هم وقتی می‌خواهد فرهنگ‌سازی مد نظرش را انجام دهد صاحبان اندیشه و هنرش را کنار هم جمع می‌کند چون می داند بدون گره خوردن این دو مجموعه هیچ اتفاق جدی نمی‌تواند شکل بگیرد.
اصفهانیان با اظهار تاسف از حرکت مجزای بخش اندیشه‌ورزی‌ و هنر در جامعه ادامه داد: وقتی این دو مجموعه جدای از هم فعالیت می کنند مردم هم برای خودشان حرکت می‌کنند لذا اگر بخواهیم جامعه یکدستی داشته باشیم باید این سه مجموعه با هم همسو شوند چرا که جریان اندیشه‌ای به‌شدت نیاز به استفاده از ظرفیت هنر دارد. اگر کسی صاحب اندیشه باشد تا یک حدی می‌تواند فکر کند. هنرمند است که می‌تواند تصویر فکر او را ارائه بدهد و کمکش کند. اندیشمند به‌شدت نیازمند هنرمند است. هنرمند هم برای غنای فضایش به جریان فکری احتیاج دارد. هر دو به همدیگر نیازمندند. کسی بالا و کسی پایین نیست. جامعه به تجمیع اینها نیاز دارد و این اتفاقی است که اگر بر محور اباعبدالله‌الحسین(ع) شکل بگیرد می‌تواند وقایع بزرگی را رقم بزند.
دبیر موسسه مطالعاتی اصحاب الحسین (ع) ادامه داد: تصور ما از فضای کار حسینی تا امروز و قبل از جریان اربعین فضای خودمانی و هیئات کوچک ۲۰، ۵۰ یا ۱۰۰ نفره به سبک و سیاق خودمان بود اما امروز می‌بینیم جریان اربعینی هیئت ما را گسترش و تنوع موضوع داده است و اصلاً دارد نگاه ما را عوض و ما را از فضای حداقلی به فضای حداکثری دعوت می‌کند.
دبیر علمی کنگره بین المللی عهد مع الحسین (ع) دلیل در نظر گرفتن ورکشاپ هنری در این کنگره را تلاقی ایده صاحب‌نظران حوزه و دانشگاه و هنرمندان در فضای اربعینی عنوان کرد و ادامه داد: امروز اساتید صاحب اندیشه و رؤسای دانشکده‌ها بحث علمی داشتند. آنها می‌آیند کار شما را می بینند و از آن استفاده میکنند و اگر بتوانند کمک کنند و پیشنهاد بدهند که این اتفاق بزرگی است. علاوه بر این همگی در اربعین و جریان حسینی جمع شده‌ایم تا یاد بگیریم به‌جای شعار دادن و علاوه بر حس داشتن چگونه حسینی زندگی و آن را تمرین کنیم. در تعامل میان جریان هنر و اندیشه به سمت فهم زندگی حسینی برویم.
حجت الاسلام اصفهانیان موضوعات کنگره بین المللی عهد مع الحسین را در سال جاری راهبردی و استراتژیک دانست و با اشاره به اینکه موضوع ما «مقصدشناسی جریان اربعین» است خاطر نشان ساخت: ما اربعین را اتفاق نمی‌دانیم، بلکه جریان می‌دانیم. اربعین جریان سیال، قدرتمند و پیش‌برنده‌ای است که حرکت دارد و سکون ندارد. اگر تصویر ذهنی‌ ما از مراسم عزاداری امام حسین(ع) تاریخی و مربوط به گذشته است تصویر جریان اربعین سیال، قدرتمند و به سمت آینده است که دارد تصویر عجیب و غریبی را از ماجرای امام حسین(ع) برای ما شکل می‌دهد. لذا وقتی ماجرای اربعین را جریان و دارای حرکت می‌دانیم، آنگاه این سئوال پیش می‌آید که اربعین دارد ما را کجا می‌برد؟ آیا قرار است ما را به نقطه‌ای برساند؟ می‌خواهیم از فضای صرفاً عزا هجرت کنیم و ضمن عزاداری حرکت کنیم. آیا می‌شود این را در شعر و نقاشی آورد؟ آیا تصاویر ما می‌توانند جوشش ایجاد کنند و حرکت‌آفرین باشند؟
این محقق و پژوهشگر حوزه ، یکی از مهمترین اثرات اربعین را در حوزه‌های سیاسی، امنیتی و اجتماعی یک جهت و راستا قرار دادن افراد دانست و با بیان اینکه «حُبُّ الحُسین یُوَحِّدُنا» گفت: اربعین دارد ما را هم‌مسیر و هم‌اعتقاد می‌کند و سؤال اساسی در حوزه هنر این است که آیا می‌شود تصویر اتحاد گام‌ها، قلب‌ها، دست‌ها و ایجاد یک جریان پرخروش و دارای حرکت به سمت امام را در تصویر نشان داد؟ آن هم در زمانی که در جاده نجف ـ کربلا صراط‌المستقیم شکل گرفته است. اگر به ما می‌گفتند «اِهدِنَا الصِّرَاطَ المُستَقِیم* صِرَاطَ الَّذِینَ اَنعَمتَ عَلَیهِم» را به تصویر بکشید، آیا می‌توانستیم تصویر جاده نجف ـ کربلا را بکشیم؟

اصفهانیان تحول اجتماعی را دومین اثر امام حسین(ع) با نور اربعین دانست و گفت: امروز جامعه‌ای پیرامون امام دارد شکل می‌گیرد و ما داریم جامعه جدیدی می‌بینیم. عراق در ایام غیر اربعین جامعه‌ای متفرق، شَعبی، قبیله‌ای و گروهی است. ایران در غیر اربعین جامعه‌ای ملی دارد و فراتر از عراق و به لحاظ فضا قدرتمندتر است، اما در ایام اربعین عراق بالاتر می‌آید. فضای شعبی از ملی پیشی می‌گیرد. فضای اربعین فرا ملی و فرا ادیان است.

وی افزود: وقتی پیکره قدرتمند و واحدی شکل گرفت و همه نسبت به هم مهربان شدند و کاری ندارند چه کسی چه دینی دارد و از چه کشوری است در این فضا وقتی همه با هم متحد و عاشق هم شدیم، طبیعتاً پیکری قدرتمند پیدا می کنیم که دشمن از آن می‌ترسد کما اینکه ترسیده است و حضور علمی دشمن در سه چهار سال اخیر در جریان اربعین از دانشگاه‌های معتبر امریکا، حضور هنری امریکایی‌ها برای ساخت مستند اربعینی بزرگ و حضور یهودی‌ها نشان از این دارد که دشمن از این جمعیت واهمه دارد. دشمن بر محور اختلاف حرکت کرده است. بنابراین بخش سوم، آرایش جبهه حق در مقابل دشمن و نقطه کانونی آن یعنی صهیونیسم است.
رفع معضلات از پیش روی بشر به ‌واسطه جریان عظیم اربعین، چهارمین بخش اثرگذاری از نگاه حجت الاسلام اصفهانیان در این جلسه بود و اینگونه ادامه یافت: یک زمانی سیر سقوط داشتیم، یعنی خارج از کشور فضای فرهنگی روشن است و داخل کشور به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی ولنگاری فرهنگی وجود دارد و داخل و خارج به سمت پایین سقوط می‌کنند. در این زمان اربعینی آمده است و ما را به سمت بالا می‌برد. رهبر معظم انقلاب اسلامی می‌فرمایند: «حال و هوای اربعینی ضامن بقای کشور است.» اربعین جلوتر از همه نهادها، سازمان‌ها، ارگان‌ها و مجموعه‌های فرهنگی حرکت می‌کند و ما را به بالا می‌برد. اربعین در حوزه تربیت فضایمان را عوض می‌کند، در حوزه‌های سیاسی و بین‌الملل ما را به سمت حل مسئله رژیم صهیونیستی و نقطه کانونی تقابل با دشمن سوق می‌دهد لذا باید بخشی از فضای فعالیت هنرمندانمان متمرکز روی این مقوله‌ها باشد.