موکب الرضا(ع)، و گسترش فرهنگ آسمانی اربعین در انتهای صفر

موکب الرضا(ع)، و گسترش فرهنگ آسمانی اربعین در انتهای صفر

 

به گزارش خبرنگار موسسه مطالعات راهبردی اصحاب الحسین(ع)، همزمان با ایام پایانی ماه صفر و شهادت امام رضا(ع)، و به جهت گسترش فرهنگ آسمانی اربعین، موکبی با عنوان «موکب الرضا(ع)» در فلکه ۱۵ خرداد مشهد برپا شد.

 

وجود مضجع شریف حضرت علی بن موسی الرضا(ع) برای کشور و به خصوص برای شهر مشهد، باعث خیر و برکت روزافزون است و تک تک مجاوران حرم حضرت ثامن الحجج(ع)، مفتخرند که به پاس این نعمت بزرگ، خادمان زائران این امام رئوف باشند.

اگر در دهه آخر ماه صفر، نگاهی به جاده‌های منتهی به مشهد داشته باشید، به‌طور حتم سیل شیفتگانی را می بینید که پای پیاده، کوله بار سفر بر دوش گرفته و با عشقی وصف ناپذیر، مسیر چندصد ‌کیلومتری تا حرم مطهر امام رضا(ع) را با دل و جان طی می‌کنند. پذیرایی از این میهمانان، سبک و مرامی خاص می طلبد که از فضای متداول شهری و معروف به «ایام پیک» فاصله داشته باشد و ارزش های الهی را در قالب هایی زیبا در معرضشان قرار دهد.

 

مسؤل دبیرخانه مشهد موسسه مطالعات راهبردی و فرهنگی اصحاب الحسین(ع) با بیان اینکه در موکب الرضا(ع)، بر اساس یافته های موجود از جامعه آسمانی و اربعینی، و البته با امکانات محدود خود، بی صبرانه منتظر قدومشان بودیم تا خاک پایشان را توتیای چشم مان کنیم و پذیرای وجود نازنینشان باشیم گفت: به همت دبیرخانه مشهد موسسه مطالعات راهبردی و فرهنگی اصحاب الحسین(ع)، گروه فرهنگی و هنری حسنا، و شهرداری منطقه هشت شهر مشهد مقدس، موکب الرضا(ع) با هدف خدمت به زائران پیاده حضرت، راه اندازی گردید.

 

وی ادامه داد:به گفته مسوولین روابط عمومی شهرداری منطقه هشت مشهد مقدس، موکب الرضا(ع) اولین جایگاهی است که به عنوان موکب پیاده سازی شده با حال و هوای اربعینی، در دهه آخر صفر، در حال خدمت رسانی به زائرین می باشد. موکب الرضا(ع) شامل غرفه های عرضه محصولات فرهنگی، آداب زیارت، پزشکی، مشاوره، بخش کودک، ماساژ، واکس صلواتی و … می باشد. این موکب از روز سه شنبه ۲۳ آبان ماه همزمان با ۲۵ صفر فعالیت خود را آغاز و تا پایان ماه صفر نیز پذیرای زائران پیاده می باشد.

وی افزود: راهپیمایی اربعین که اینک در میان اندیشمندان با عناوینی همچون «پدیده عظیم»، «آیه الهی» و… مطرح می باشد، همچون نوش دارویی است که در دوران گسترش ظلم و فساد در عالم، آدمی را از مهلکه رهانیده و راه نجات و فلاح را بر وی هموار می سازد. بر این اساس لازم است که با دقت و هوشیاری از این معجزه الهی و بی نظیر در دیگر ایام سال بهره برده و به گسترش فرهنگ اربعینی همت نمود. بر این اساس موسسه اصحاب الحسین(ع)، در ایام و مناسبت های مختلف سال ـ از جمله دهه فجر، دهه شعبانیه، ماه محرم، ماه صفر، از جمله دهه صفرـ  تلاش داشته است که به بهره بیشتر از این فضای نورانی پرداخته و به نشر فرهنگ اربعینی اهتمام بورزد، ان شاء الله.