اربعین یک آیه الهی است و باید آن را از این زاویه مطالعه کرد

اربعین یک آیه الهی است و باید آن را از این زاویه مطالعه کرد

عضو هیئت علمى و قائم مقام فرهنگستان علوم اسلامی قم در کمیسیون مطالعات آینده و تمدن که در سومین کنگره بین المللی لقاءالحسین (ع) در جامعه الاسلامیه نجف برگزار شد با بیان اینکه اربعین نماد سلوک اجتماعی سیدالشهدا(ع) است گفت:همانطور که سیدالشهدا (ع) افراد را با پیوند به عاشورا رشد داده است ظرفیت تربیت اجتماعی را داشته و دارد و این حرکت بیشتر از آنکه یک حرکت فرد ساز باشد یک حرکت تحول آفرین اجتماعی در زمان خود است و باید آن را از زاویه آیه بودنش مطالعه کرد.

حجت الاسلام علیرضا پیروزمند با تبیین این نکته که معمولا شیطان سعی می کند آیات الهی را بپوشاند و بلکه با آن مجادله کند و در کنار آن اولیاء الهی وظیفه دارند که مردم را در معرض تابش آیات الهی قرار بدهند و اینگونه هدایت کنند افزود:آن اتفاقی که در زمان سیدالشهدا(ع) اتفاق افتاد ایجاد یک اسلام بدوی و منحرف کننده بود لذا از اهداف امام حسین(ص) احیاء و اصلاح سنت جدشان رسول الله(ص) بود.

وی ادامه داد : سیدالشهدا(ع) با نثار خون خودش حرکتی با معیار جدید ایجاد کرد و استمرار آنرا در کنگره عظیم اربعین شاهد هستیم.

و آنچه اربعین را متمایز کرده ایجاد یک حرکت جمعی بر محور امام(ع) است.

پیروزمند با اعلام اینکه سیدالشهدا(ع) با جلوه در قالب کنگره اربعین یک محیط اجتماعی و محیط تربیت جامعه بر محور امام(ع) را شکل داده ا ست ادامه داد :اربعین تجمع یک سبک زندگی متفاوت در عصر جاهلیت مدرن است آن هم عصری که خودش را پاسخگوی تمام نیازهای بشر می داند.

این استاد حوزه علیمه اربعین را در زمانه ی ما یک آیه الهی دانست و اینگونه استدلال کرد که چون اربعین ظرفیت آنرا پیدا کرده است که باطل السحر تمدن غرب باشداز طریق به رخ کشیدن یک حرکت اجتماعی متفاوت در مقابل جاهلیت مدرن که اعلام پایان تاریخ کرده است و به همین دلیل اربعین یک مقصد تمدنی دارد.

وی یادآور شد تمدن سازی فقط در قالب اربعین اتفاق نیفتاده است بلکه بیداری اسلامی و انقلاب اسلامی در مسیر تمدن اسلامی نقش ایفا میکند. لذا تفکیک این اتفاقات ما را به نتیجه نمیرساند.

حجت الاسلام پیروزمند یادآور شد آنچه در اربعین بروز بیشتری دارد پیوند برای امام(ع) و برای لقاء امام(ع) است و این از از ویژگی هایست که اربعین را متمایز کرده است در اربعین سیدالشهدا(ع) دارد جامعه را مقرب میکند، سالک میکند، ارتباط و پیوند را مهیا میکند.

قایم مقام فرهنگستان علون اسلامی قم با اشاره به آیه ۱۹۶ سوره آل عمران گفت:تقلب فی البلاد میتواند مثال غرب باشد و خداوند میفرماید فریب این ظاهر را نخورید.این کاری است که جبهه ی مقابل یعنی جبهه ی حق انجام میدهد و در جبهه ی حق امام(ع) آیات الهی را جلوه میدهد و اربعین یکی از این آیات است به همین دلیل نیاز است که اربعین را بیش از پیش از این زاویه مورد مطالعه قرار دهیم.

پیروزمند خاطرنشان ساخت:اربعین سبک زندگی بر محور ولایت را در مقیاس کوچک زمانی و مکانی در یک نمونه ی قابل تکامل در مقابل چشم جهانیان قرار داده است و ما باید تلاش کنیم تا این موضوع را بفهمیم تا بتوان آن را استمرار داد.